Новинкы • Noviny • News 19/2014

  • Ad: Vyhlásené suverénne Zakarpatsko – Rusínia!

    Čitateľ komunitného portálu karpatských Rusínov HОLOSY zverejnil 27. apríla 2014 z ruskojazyčných médií doplňujúce informácie k vyhláseniu suverénneho Zakarpatska – Rusínie. Pre tých, ktorí neovládajú azbuku som tento materiál 28. apríla preložil do slovenského jazyka s niektorými svojimi poznámkami. Teraz tento materiál ponúkam i pre čitateľov internetových novín Akadémie rusínskej kultúry v Slovenskej republike.
  • К: Выголошене сувереннe Закарпатя – Русинія! (1)

    У связи з діскутованов темов выголошіня суверенной Карпатьской Руси – Русинії не можу не реаґовати на слова єдного русиньского воджатая, котрый мі написав: «А што тым хочете пане Семанчіку повісти?! Же є добрї, кідь, країна, де люде жыють бідно, де не екзістує слобода слова, де ся заперають іншітуції Російской академії наук ... Намісто того, жебы пінязї были інвестованы до розвоя културы i школованости, та ся інвестують до зброїня? Чей тото Вы підпорюєте? Koму служыть тото некінчавше ся зброїня? Напевно лем воєньскым картелам на обидвох боках. Кого хотять Росіяне страшыти? Може нас на Словеньску, або іщі Абхазцїв, Чеченцїв, Українцїв, но бізовнї не НАТО. Іде о збыточне зброїня, повторюю ся, з обидвох боків ...»
  • Ad: Vyhlásené suverénne Zakarpatsko – Rusínia (1)

    V súvislosti s diskutovanou témou vyhlásenia nezávislosti Karpatskej Rusi – Rusínie nemôžem nereagovať na slová jedného z rusínskych funkcionárov, ktorý mi napísal:
    «A što tym chočete pane Semančiku povisty?! Že je dobri, kiď krajina, de ľude žyjuť bidno, de ne eksistuje sloboda slova, de sja zaperajuť inštituty Ruskoj akademiji nauk ... namisto toho, žeby piňazi byly investovany do rozvoja kultury i osvity, tak sja investijuť do zbrojiňa? Čej toto Vy podporujete? Komu služyť toto nekončivše sja zbrojiňa? Naisto lem vojeňskym kartelam na obidvoch bokach. Koho choťať Rusy strašyty? Može nas na Slovekiji, abo ši Abchazciv, Čečenciv, Ukrajinciv, no naisto ne NATO. Ide o zbytočne zbrojiňa, opakiju sja, z obydvoch bokiv ...»
  • Prípravy Rusínskeho festivalu 2014 sú v plnom prúde

    Krátko po ukončení programu prvého ročníka Rusínskeho festivalu, Festivalu kultúry Rusínov Slovenska, sa jeho organizačný tím zhodol na tom, že koncept festivalu s heslom „Od Rusínov pre všetkých“ má medzi kultúrnymi podujatiami na Slovensku svoje miesto. Vysoká návštevnícka účasť, pozitívny ohlas médií a vystupujúcich na festivale v uplynulom roku – to všetko už od decembra, teda päť mesiacov, motivuje a poháňa organizátorov Rusínskeho festivalu 2014 pri jeho príprave. Rovnako, ako v uplynulom ročníku, Rusínsky festival 2014 sa bude konať počas celého týždňa – od 19. do 25. mája vo Svidníku.
  • Pondelok až streda v programe Rusínskeho festivalu 2014

    Program Rusínskeho festivalu 2014 je rovnako ako minulý rok naplánovaný na celý týždeň – od pondelka 19. do nedele 25. mája. Cez pracovné dni sa budú konať sprievodné podujatia – besedy, výstavy, divadelné hry či futbalový turnaj na rôznych miestach vo Svidníku. Hlavná časť programu sa potom bude konať v piatok a cez víkend na pódiu svidníckeho amfiteátra. Dnes Vám predstavíme, čo návštevníkom prinesie festival v prvé tri dni festivalu.
  • Podkarpatská Rus v československom štáte (1918 – 1945)

    Pod takýmto názvom Filozofická fakulta Univerzity Karlovej v Prahe a Historická fakulta Užhorodskej národnej univerzity organizujú medzinárodnú vedeckú konferenciu, ktorá sa uskutoční vo forme dvoch autonómnych seminárov, z ktorých prvý bude v dňoch 16. – 17. 9. 2014 v Prahe, konkrétne v aule hlavnej budovy Filozofické fakulty Univerzity Karlovej v Prahe na námestiu Jana Palacha 2 (stanica metra Staroměstská). Tento seminár bude venovaný Podkarpatskej Rusi v období prvej československé republiky v rokoch 1918 – 1938. Druhý seminár sa bude konať v dňoch 16. – 17. 10. 2014, v konferenčnej miestnosti hlavnej budovy Historickej fakulty Užhorodskej národnej univerzity a bude venovaný obdobiu rokov 1938 – 1945.
  • Macedónska a rusínska kultúra (28. – 31. 5. 2014 Kroměřiž)

    Pozitívne výsledky a nesporný úspech prvého ročníka festivalu vytvorili potrebný základ pre ďalšie pokračovanie projektu. Festival sa preto bude konať každoročne na konci mája v časovej blízkosti dňa slovanskej kultúry a vzdelanosti (24. máj) a bude vždy výrazne zameraný na posilnenie prirodzenej spolupráce všetkých slovanských kultúr. Na rozdiel od prvého ročníka budú tie ďalšie ročníky vždy cielene zamerané na 2 – 3 slovanské národy a národnosti.