Natiahnuté ruky, no minimálne občianske cnosti

(Tak vidí Fico prístup menšín. Sociologička číta Ficove výpady ako slová politika, ktorý vníma Slovákov ako nesebavedomý národ.)
Keď nedávno pred Úradom vlády protestovali kresťanskí aktivisti proti podpore homosexuálov alebo okolo tiahli účastníci protirómsky ladeného pochodu „za slušný život“, zrejme netušili, akého poslucháča majú v premiérovi Robertovi Ficovi.Ten v utorok na konferencii Matice slovenskej zaútočil na menšiny, ktoré sa podľa neho snažia menšinovými právami vydierať. „Je jedno, či to je menšina rómska, inak orientovaných ľudí, menšina názorová, alebo etnická,“ vyhlásil v Martine. „Stáva sa módnou zvyklosťou, že od menšín na Slovensku vídame najmä požadovačnosť, ale nijaké povinnosti voči štátu.“ Dodal, že sa to musí zmeniť a očakáva to aj od nového splnomocnenca vlády.

Nečakali to
Menšinám sa vo vláde venujú dvaja splnomocnenci, obaja predstavitelia menšín z opozičných strán. „Zaregistroval som výrazný rozdiel medzi tým, čo deklarovala vláda v programovom vyhlásení, a dnešnými vyjadreniami premiéra,“ reagoval splnomocnenec pre národnostné menšiny László Nagy (Most-Híd). „Škoda, že rozprával všeobecne a neuviedol konkrétny príklad nelojality menšín. Predpokladám, že bude konkretizovať, čo mal na mysli.“ Vyjadrenia zaskočili aj splnomocnenca pre rómske komunity Petra Polláka (OĽaNO). „Dvadsať rokov neriešenia rómskeho problému oprávnene znepokojuje občanov a je preto veľkým pokušením pre každého politika využiť ho na získavanie lacných bodov. Napriek tomu som presvedčený, že premiér nechce ísť touto cestou a záleží mu na skutočných riešeniach,“ nádeja sa. Fico menšiny napadol niekoľko dní potom, ako prezentoval „extrémne opatrenie“ internátnych škôl pre Rómov, ktoré by podľa neho narazili na odpor „ľudskoprávnych svätuškárov“. Smer však v parlamente zároveň podporil novelu antidiskriminačného zákona. Fico kritizuje menšiny: Akoby na Slovensku nežili Slováci

Chýba sebavedomie?
„Sú to vyjadrenia predstaviteľa štátnej moci, ktorý vníma národ ako veľmi nesebavedomý, ktorý si buduje identitu na vytváraní pocitu ohrozenia a ponižovania toho druhého,“ myslí si Jarmila Lajčáková z Centra pre výskum etnicity a kultúry. Tvrdí, že je už načase posunúť sa od vnímania Slovenska založeného na mýte tisícročného utláčania Slovákov k vnímaniu Slovenska ako modernej a kultúrne rozmanitej krajiny, ktorá si váži každého rovnako.

Niektoré vyjadrenia premiéra R. Fica
„Zvláštna je tendencia, ako sa všade zámerne do popredia na úkor štátotvorného slovenského národa vysúvajú problémy menšín. Akoby na Slovensku ani nežili Slovenky a Slováci.“
„Náš nezávislý štát sme prednostne nezakladali pre menšiny, akokoľvek si ich vážime, ale najmä pre slovenský štátotvorný národ, lebo práve Slováci nemohli v bývalom spoločnom Československu rozvinúť všetky svoje schopnosti a talent.“
„Médiá sa zaujímajú o všetko podružné, a preto im cielene uniká to podstatné, ona jedinečná matičná myšlienka mravnej obrody Slovenska.“
Čítajte viac: http://www.sme.sk/c/6715570/natiahnute-ruky-no-minimalne-obcianske-cnosti-tak-vidi-fico-pristup-mensin.html#ixzz2MB1GuoRs

Reakcie na vyjadrenia R. Fica ohľadom menšín
Alexander Onufrák (28. 2. 2013)
Vrúcne "poďakovanie" pána premiéra Rusínom zo severovýchodneho Slovenska za voličskú podporu. Pán premiér už, bohužiaľ, asi zabudol, že aj vďaka týmto hlasom vládne, pričom táto podpora nebola nezanedbateľná. Okresu Medzilaborce, kde žijú prevažne Rusíni, dokonca v tejto súvislosti patrí prvenstvo, keďe až 68,39 % oprávnených voličov volilo práve stranu Smer-SD. Prečo len teraz naťahujú ruky?..

Ľuba Kráľová (28. 2. 2013)
Ficov SMER nikdy nebol ľavicovou stranou, ale populisticko-nacionalistickou, centristickou stranou s autoritárskymi tendenciami vládnutia svojho predsedu. Naplno sa to prejavilo v premiérovej reči na matičiarskej konferencii. Pán premiér hovorí to, čo chce počuť publikum, nie to, čo by malo počuť. Pestuje v slovenskej populácii komplex malosti a národnej obmedzenosti namiesto občianskej tolerantnosti. Pestuje u príslušníkov majoritného národa pocit nadradenosti nad iné národnosti v krajine len preto, lebo sú menšie, a nepochopenia etnickej a následne i konfesionálnej a všeobecne kultúrnej rozdielnosti, takej typickej pre Slovensko, namiesto pocitu súdržnosti, solidarity či vzájomnej úcty a rešpektu...